Проба золота. Що потрібно знати перед покупкою?


Ми часто чуємо запитання клієнтів: “Що означає 585 проба?”, “Жовте золото дорожче, ніж звичайне?”, “Червоне і рожеве золото - це одне й те ж?”. Сьогодні ми вирішили повести вас за лаштунки ювелірної справи та дати відповідь на ці запитання..

Почнемо з того, що золото - це хімічний елемент яскраво-жовтого кольору, який відноситься до благородних металів. Справжній колір золота можна побачити на банківських злитках - прямокутник із пробою 999,9. В чистому вигляді золото м’який метал, тому для виготовлення прикрас його не використовують. Такі вироби можуть легко деформуватись та пошкоджуватись. Тому, виготовляючи прикрасу, ювеліри використовують легування - це додавання інших металів до золота для покращення його властивостей. Всі ці сплави стандартизовані та відповідно до них ставиться проба на виробі.

Проба показує вміст золота в сплаві та впливає на ціну та якість. Найчастіше можна зустріти вироби із 585 та 750 проби, тобто вміст золота складає 58,5% та 75% відповідно. Обираючи омріяну прикрасу варто звернути увагу на 585 пробу. Це чудовий варіант у співвідношенні ціни та якості. Достатня кількість золота в сплаві забезпечує щільність, що гарантуватиме довговічність та привабливість ваших прикрас.

Якщо ж для вас важлива кількість золота у виробі, тоді 750 проба для вас. Оскільки, відсоток золота в сплаві більший, такі прикраси будуть м’якші та легше піддаються пошкодженню та зносу. Також доведеться заплатити трішки більше, ніж за виріб 585 проби. Прикраса 750 проби підійде для особливих подій та підкреслить високий статус її власника.

Іноді ми чуємо про каратність золота. Частіше поняття каратності використовують у США та Європі. Це складніша система оцінки частки золота у виробах. Чистий метал оцінюють в 24 карати, а 585 пробу - 14 карат. Тобто, у складі вироби міститься 14 частин золота та 10 частин лігатури.

Слід згадати ще про два менш популярні сплави - 375 та 583 проби. Прикраси із сплаву 583 проби виготовляли в основному в СРСР. Такий сплав не дуже відрізнявся від 585 проби, проте від нього відмовились через невідповідність “радянського” сплаву еквіваленту 14 каратам.

Вироби 375 проби вважаються низької якості, оскільки відсоток золота всього 37,5%. Головний мінус прикрас в тому, що вони швидко темніють і втрачають блиск. Також через високий вміст лігатури можуть викликати алергічні реакції. Проте такі вироби будуть дешевшими, ніж 585 проби.

Ми вже зрозуміли, що проба не впливає на колір золота. Тобто, біле, жовте та червоне золото 585 проби буде коштувати однаково. Від чого тоді залежить колір? Варто звернути увагу на інші елементи в сплаві. Про них ми розкажемо в іншій статті.