Що потрібно знати про родій?


Родій - це благородний метал, що входить до платинової групи, однією із переваг якого є стійкість до корозії. Родій є одним із найдорожчих та найрідкісніших металів на планеті. Метал був відкритий у 1804 році англійським вченим Вільямом Волластоном. Незважаючи на те, що родій застосовують в ювелірній сфері та авіабудівництві, хімії та для виробництва дзеркал, всі його властивості досі невідомі.

Що стосується ювелірної сфери, то тут нам відомо кілька переваг металу.

Як ми вже говорили, родій стійкий до корозії та дуже міцний метал. Саме тому його використовують для покриття виробів зі срібла та білого золота. Родовані прикраси (тобто покриті родієм) захищені від хімічних та механічних пошкоджень та довше зберігають свій вигляд. Наприклад, срібні вироби без родіювання легко окислюються та темніють, тому родій та срібло стали найкращими друзями в ювелірній сфері.

Надає прикрасі блиску. Срібло в чистому вигляді має теплий жовтуватий відтінок. Саме покриття родієм дарує виробам блиск і холодний білий колір, який ми звикли бачити на сучасних срібних та золотих прикрасах. Окрім білого, ювеліри використовують також чорний родій для покриття виробу. Також чорний родій використовують для чорніння прикрас із білого золота, оскільки останнє не піддається оксидуванню.

Родій є гіпоалергенним та незамінними для людей з алергією. Іноді золоті чи срібні вироби можуть викликати алергічну реакцію, проте родіювання створює захисний шар та запобігає прямому контакту металу зі шкірою.

Родій має і декілька недоліків:

  1. Ціна металу не дозволяє виготовляти з нього вироби, тому його використовують тільки для покриття. Проте тут також є невеликий мінус - родіювання збільшує вартість прикраси.
  2. Недовговічність. На жаль, ніщо не вічне, і родоване покриття з часом теж стирається. Звісно його можна нанести повторно, проте це витратно.
  3. Родій пошкоджується під час пайки. Якщо потрібно спаяти порваний ланцюжок або зменшити розмір каблучки, це може вплинути на шар родію. Ювеліри працюють дуже обережно, проте в місці пайки покриття може злізти або з’явиться жовтий відтінок.

Як відбувається родіювання?

  1. Родіювання - це процес нанесення тонкого шару родію на вже готові прикраси, яке відбувається в кілька етапів:
  2. Спочатку прикрасу очищують в ультразвуковій мийці, а потім промивають в проточній воді.
  3. Знежирюють за допомогою дистильованої води.
  4. Прикрасу занурюють в розчин родію і дистильованої води та подають до нього струм. Цей процес ювеліри називають гальваніка і триває він приблизно 2-3 хвилини.
  5. Далі прикрасу промивають та оцінюють її якість. Якщо виріб не покрився родієм повністю або став матовим, то його поліруюють та повторюють процес спочатку.